Relacje inwestorskie
> Domovská stránka > Pro Zaměstnance > Co je dobré vědět > Průvodce přípravou profesního životopisu

Průvodce přípravou profesního životopisu

 

Curriculum vitae (latinsky „běh života”) nebo-li životopis je nejdůležitějším nástrojem Vaší žádosti, který Vám může zajistit práci snů. Funguje jako Vaše osobní reklama, která Vás prodává budoucímu zaměstnavateli. Životopis a motivační dopis jsou klíčovým elementem prezentace Vaší osoby. Udělejte ze sebe člověka, kterého chce budoucí zaměstnavatel poznat a nabídnout mu práci.

Ačkoli se říká, že se každému dostane jeho 15 minut slávy, moderní náboráři jsou zavaleni stovkami životopisů žádajících o každičké volné místo v nabídce. Váš životopis má zřídkakdy více než 15 vteřin na to, aby vyniknul v davu. Důkladná příprava životopisu je tedy rozhodující.

Náboráři Work Service denně pročítají stovky životopisů a rádi se Vámi podělí o své zkušenosti a pomohou Vám připravit životopis, který rychle zaujme:

1. Váš životopis nesmí být příliš dlouhý. Životopis studentů a čerstvých absolventů by neměl přesahovat jednu stránku formátu A4. Pro profesionály s mnoha relevantními zkušenostmi je doporučená délka maximálně dvě strany A4.

2. Do logicky uspořádaného celku zahrňte následující informace, které se obvykle v životopise vyskytují:

 • Cíl kariéry se stává běžnou součástí životopisu. Tato položka je umístěna na začátku a je tedy první informací, kterou náborář čte. Vyhněte se použití osobních zájmen jako já, mi, mně, můj. Buďte struční. Pokud například hledáte zaměstnání v merchandizingu: „pozice maloobchodního merchandizera  vyžadující způsobilost v rozvoji, monitorování a podpoře propagace rychloobrátkového zboží”.
 • Osobní údaje včetně kontaktních informací
 • Vzdělání, tituly a další úspěchy Vaší akademické kariéry
 • Historie zaměstnání – uveďte jméno zaměstnavatele, pozici, období zaměstnání (od – do) a pracovní náplň. Svou poslední zkušenost uvádějte jako první.
 • Dokončené kurzy a školení.
 • Znalost cizích jazyků – nezveličujte Vaše znalosti, pokud nejste schopni pohovoru v cizím jazyce.
 • Jakékoli další dovednosti vztahující se k pozici, o kterou se ucházíte, například: práce s počítačem, řidičský průkaz atp.
 • Zájmy a koníčky uvádějte pouze stručně. Příliš mnoho detailů je častou chybou. Zvažujete-li zaměstnání u americké společnosti, tuto část vynechejte.

 

 

3. Pokuste se omezit pouze na nejdůležitější a nejcennější informace z pohledu budoucího zaměstnavatele a povahy zaměstnání, o které se ucházíte. Položte si otázku: „Pomohou mi tyto informace k pohovoru?” Pokud ne, vynechejte je

4. Vyhněte se trpnému rodu a používejte aktivní slovesa. Je to přímé a výstižné.

5. Použijte snadno čitelné, standardní písmo. Pokud svůj životopis posíláte elektronicky v jiném formátu než PDF, standardní písmo bude nejspíše nainstalováno v počítači náboráře. Mezi nejčastěji používané a nejlépe čitelné fonty patří:

 • Arial-11pt
 • Gill Sans MT-12pt
 • Trebuchet- 11pt
 • Times New Roman-11pt

 

6. Vyhněte se použití barevného papíru, Váš životopis může být kopírován pro jiná oddělení společnosti.

7. Nespoléhejte se na automatickou kontrolu pravopisu. Důkladně si svůj životopis přečtěte, abyste se vyhli chybám a nedostatkům, které Váš počítač nezachytil.

8. Nebojte se odrážek, jsou jasné, přehledné a výstižné.

9. Nepřikládejte fotografii, pokud ji zaměstnavatel nevyžaduje. V některých zemích je vyžádání fotografie nezákonné! V ČR je to poměrně běžná praxe. Fotografie musí zachycovat Vaši současnou podobu a být ve formátu nepřesahujícím běžné dokladové fotografie (pas, studijní průkaz atd.). Fotografie musí zobrazovat Vaše nejlepší profesní já včetně adekvátního oděvu, nepředstavuje prostor pro originalitu. Obrázky z dovolené vynechejte.

10. Pokud dokumenty předáváte osobně, je vhodné je umístit do průhledné složky či bílé obálky s Vaším jménem, požadovanou pozicí a číslem inzerátu. Pokud dokumenty zasíláte elektronicky, nezapomeňte je přiložit. Jako předmět uveďte Vaše jméno, požadovanou pozici a číslo inzerátu.

11. V některých zemích včetně ČR je nutné přiložit souhlas se zpracováním osobních údajů. Váš souhlas můžete umístit do zápatí.

 

Nyní již máte profesní životopis a můžete připravit motivační dopis, který Vaši žádost doplní.

nahoru

Tisíce tělesně postižených, kterým jsme pomohli získat zaměstnání dokazují, že ambice neznají hranic. Ukazujeme zaměstnavatelům Vaši sílu a pomáháme jim splnit požadavky, které mnohdy brání zaměstnávat handicapované. Zjistěte, jak odstraňujeme překážky mezi Vámi a Vaším zaměstnáním. více

We use cookies on our website. By continuing to browse the site, you agree to our use of cookies. Learn more. ×